NASZA SZKOŁA - WCZORAJ, DZIŚ, JUTRO...


Ważnym punktem Osiedla Bończyk-Tuwima jest szkoła znajdująca się przy ulicy Wielka Skotnica 84a. Wokół tej placówki skupia się życie nie tylko młodzieży, ale również dorosłych mieszkańców Bończyka.

Wczoraj...

W roku 1990 utworzono nowy rejon szkolny na Bończyku. Pierwszego września dzieci z osiedla rozpoczęły naukę w....barakach. Wcześniej przez wiele lat do ciężkiego zawodu górnika przygotowywała się w nich młodzież uczęszczająca do Zasadniczej Szkoły Górniczej przy KWK "Mysłowice".

Po zlikwidowaniu tej szkoły budynki tymczasowo wykorzystano na potrzeby nowo utworzonej Szkoły Podstawowej nr 24. Dyrektorem placówki została pani Sabina Madej, a wicedyrektorem pani Małgorzata Trybowska.
W pierwszym roku istnienia SP 24 dzieci uczyły się w klasach od 1 do 6, w kolejnych latach oddziałów sukcesywnie przybywało. W związku ze zwiększającą się liczbą uczniów utworzono stanowisko drugiego wicedyrektora, którym została pani Elżbieta Tomasiak.

Nauka w skromnych warunkach lokalowych trwała 3 lata. Nauczyciele, uczniowie oraz ich rodzice z niecierpliwością czekali na zakończenie prac przy nowym budynku szkolnym przy ulicy Wielka Skotnica 84a. Ten radosny moment nastąpił latem 1993 roku. Wielu nauczycieli do dziś z rozrzewnieniem wspomina przenoszenie krzesełek, szafek i innych sprzętów do przestronnych, nowoczesnych i komfortowych sal.

23 września 1993 r. miało miejsce Uroczyste Otwarcie Szkoły. Było to niezwykle ważne i uroczyste wydarzenie dla całej społeczności szkolnej i lokalnej.

Kolejny bardzo istotny dla Szkoły Podstawowej nr 24 moment stanowiło nadanie jej imienia Wojciecha Korfantego. Placówka cieszyła się przez wszystkie lata swej działalności uznaniem i dobrą opinią mieszkańców.

Reforma oświaty z 1999 roku spowodowała, że szkołę podstawową na Bończyku przekształcono w gimnazjum. Przez kilka lat w jednym budynku istniały dwie szkoły: wygasająca Szkoła Podstawowa nr 24 im. Wojciecha Korfantego oraz nowo powstałe Gimnazjum nr 1, w którym stanowisko dyrektora objęła pani Małgorzata Trybowska, a wicedyrektorem została pani Elżbieta Tomasiak.

Dziś...

Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Wojciecha Korfantego w Mysłowicach jest jedną z większych szkół mysłowickich. Od roku szkolnego 2005/2006 funkcję dyrektora placówki pełni pani Lucyna Stelmach, w tym też czasie stanowiska wicedyrektorów objęły panie: Dorota Urbanek i Gabriela Pasek-Dobińska.

Jednym z najważniejszych wydarzeń w historii szkoły było nadanie naszemu gimnazjum imienia Wojciecha Korfantego- wielkiego Syna Śląskiej Ziemi. Był to człowiek, który bardzo wysoko stawiał uniwersalne zasady moralności chrześcijańskiej, za ogromną wartość uznawał demokrację, którego cechował- przy wielkiej miłości ojczyzny - szacunek dla ludzi innych narodowości. Uroczystość, do której cała społeczność szkolna i lokalna przygotowywała się przez wiele miesięcy, miała miejsce 18 kwietnia 2008roku i rozpoczęła się od Mszy Świętej odprawionej przez arcybiskupa Damiana Zimonia.

Do tradycji naszego gimnazjum należy organizowana od czterech lat akcja Biała Sobota, ciesząca się szczególną popularnością wśród mieszkańców Osiedla Bończyk-Tuwima, którzy chętnie korzystają z okazji do nieodpłatnych badań i konsultacji medycznych oraz kosmetycznych.

W trosce o dobrą kondycję fizyczną i satysfakcję z pokonywania własnych słabości dwa razy w roku (jesienią i na wiosnę) uczniowie mają możliwość uczestniczyć w rajdzie górskim. 2 października br. taki rajd odbył się już po raz siedemnasty. Staramy się w ten sposób kontynuować dobrą tradycję SP 24.

Swoimi korzeniami wygasłej szkoły podstawowej sięga także szkolny zespół regionalny "Karolinki", którego występy uświetniają ważne uroczystości szkolne, ma też na swoim koncie spore sukcesy w Śląskim Śpiewaniu. Osiągnięcia i umiejętności młodzież ma możliwość zaprezentować przed społecznością lokalną podczas corocznego Święta Szkoły. Jest to barwna, radosna uroczystość, która zawsze przyciąga wielu mieszkańców osiedla, zarówno tych starszych, jak i najmłodszych.

A nasi uczniowie naprawdę mają się czym chwalić. Zajmują wysokie lokaty w konkursach przedmiotowych, możemy się poszczycić laureatami z biologii, języka polskiego, chemii, matematyki, fizyki. Zawsze znacząco akcentują swój udział w różnego rodzaju zawodach sportowych najczęściej wracając z nich z pucharami, medalami, dyplomami. W ostatnich latach ilość tych osiągnięć sukcesywnie powiększały dziewczęta z zespołu tanecznego " Hipnotic Noise". Osoby, które posiadają zdolności aktorskie i recytatorskie z powodzeniem uczestniczą w konkursach recytatorskich organizowanych przez Miejskie Centrum Kultury w Mysłowicach. Nie sposób w tym momencie wymienić wszystkich sukcesów naszych uczniów, gdyż ich lista jest bardzo długa.

Wychodząc naprzeciw potrzebom i zainteresowaniom uczniów Gimnazjum nr 1 stara się ciągle poszerzać swoją ofertę edukacyjną. Kilka lat temu utworzyliśmy pierwsze klasy sportowe, a od roku szkolnego 2007/8 wprowadziliśmy klasy dwujęzyczne, niektóre przedmioty w tych klasach nauczane są w dwóch językach: polskim i angielskim.
Wszyscy nauczyciele i inni pracownicy gimnazjum starają się sumiennie wykonywać swoje obowiązki i w ten sposób podnosić jakość pracy szkoły oraz dbać o jej dobry wizerunek w środowisku, mimo że nie ułatwia im tego brak sali gimnastycznej z prawdziwego zdarzenia (konieczność korzystania z Hali Widowiskowo-Sportowej) oraz auli, w której odbywałyby się ważne uroczystości szkolne.

Jutro...

W przyszłości planowane jest przeniesienie do budynku naszej szkoły Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Mysłowicach mieszczącego się obecnie przy Placu Wolności 5. Nie wiadomo, jak będzie wyglądała w rzeczywistości praca obu szkół, gdy pod jednym dachem będzie przebywało około 1000 uczniów w różnym wieku. Zapewne wszystkich czeka praca w systemie kilkuzmianowym. Mamy nadzieję, że budynek szkoły i jego otoczenie zostanie odpowiednio przygotowane do planowanych zmian. Jak w praktyce sprawdzi się taki stan rzeczy, czas pokaże...


Szkoła Podstawowa nr 4
z Oddziałami Dwujęzycznymi im. W. Korfantego w Mysłowicach
ul. Wielka Skotnica 84a, 41-400 Mysłowice, tel.: 32 222 23 22